צ'רלס פרנסיס האנל

the letters

הביוגרפיה של צ'רלס פ. האנל

בספר "סנט לואיס – היסטוריה של העיר הרביעית" (1909) תיארו את צ'רלס האנל כמקושר במידה רבה לאינטרסים עסקיים של העיר. זה התבטא בכך שהיו לו מספר ארגונים בעלי ערך כלכלי גבוהה. הא היה בראש ההיררכיה הניהולית של כמה חברות כמו: החברה הכלכלית הקונטיננטלית, חברה לשיפור עמק סקרמנטו, חברה זהב מקסיקו ומכרות הכסף.

צ'רלס האנל עונה על הגדרה של אדם שבנה את עצמו בכל מובן. הוא הגיע למעמד הכלכלי שלו באמצעות ניצול או שימוש נכון במשאבים הטבעיים שהיו טמונים בו.

הוא נולד באן ארבור, מחוז מישיגן, ב-22 במאי 1866, הוריו היו הוגו ואמלין (פוקס) האנל. המשפחה עברה לסנט לואיס עוד שצ'רלס היה קטן. הוא נכנס לעולם העסקים כבר בהיותו ילד, הוא התחיל לעבוד בעבודה משרדית בחברה לאומית למכתבים ובולים. הוא עבד שם 15 שנה ולבסוף התפטר מתפקידו בעקבות שאיפותיו לעלות בסולם של העולם הפיננסי. הוא יזם רעיון ארגון מחדש כדי לקדם את החברה.

באותה תקופה מקסיקו נחשבה למקום המתאים ביותר לגידול סוכר וקפה. באמצעות רעיונות ממשיות הצליח לשכנע כמה קפיטליסטים לקחת לידיהם את השטחים הפוריים האלה ולהקים מטעים. הם רכשו אדמות והחברה החלה לעסוק בגידול סוכר וקפה. האנל מונה לנשיא החברה.

המטעים היו להצלחה מההתחלה (פיתוח המטעים עבר בהצלחה את הרעיון מההתחלה), והחברה מהר מאוד הפכה להיות בעלת הון כלכלי נכבד. זה קרה ב-1898. בשנת 1905 האנל ייסד חברה נוספת ואיחד אותה עם חברה אחרת שהייתה גם היא איחוד של מספר חברות תחת השם החברה המסחרית הקונטיננטלית. הון החברה לאותה תקופה היה מוערך בכ-20 מיליון וחמש מאות אלף דולר ואפילו היום היא נחשבת לחברה הגדולה ביותר בתחומה בשוק העולמי.

צ'רלס האנל לא הגביל את המאמצים שלו רק לעיסוקים האלה. הוא הרחיב את תחום עיסוקו גם לכיוונים אחרים. הוא היה שותף בחברה לשיפור עמק סקרמנטו ושימש כנשיא החברה. צ'רלס האנל היה בעלים של כרמי טוקאי הגדולים ביותר בעולם. כמו כן צ'רלס היה גם נשיא חברת זהב של מקסיקו ומכרות הכסף, שהייתה בעלת חשיבות רבה בפיתוח מינרלים עשיר ברפובליקה הדרומית.

בשנת 1885 צ'רלס האנל אוחד בנישואים עם אסתר סמית. 16 שנים לאחר מכן התאלמן ונותר לבדו עם בנו ושתי בנותיו. ביולי 1908 הוא נישא שנית למרגרט ניקולסון מסנט לואיס, בתו של וו. א'. ניקולסון.

למרות שצ'רלס היה רפובליקני, עקב היותו שקוע באינטנסיביות בעסקיו, הוא לא מצא זמן להיות פעיל בפוליטיקה, פרט לגיבוש קולו ושימוש בהשפעתו הרבה בבחירה של המועמדים למפלגה שהאמין בעקרונותיה.

צ'רלס האנל היה חבר בבית קיסטון ובעל התואר השלושים ושתיים של מיסון ושינר. כך גם היה חבר במועדון אטלנטי במיזורי.

צ'רלס האנל הוא איש בעל שיקול דעת בוגר ויכולת לראות את החיים באופן רגוע ובריא. הייתה לו יכולת להעריך את ההזדמנויות, הדרישות וההתחייבויות בצורה נכונה. הוא הגיע להצלחה בחכמה למרות שנתקל בהתנגדויות בדרכו, אך הוא ידע היטב להפגין כוח רצון ואופי שעזרו לו להתגבר על הקשיים בדרך להצלחה אליו שאף להגיע. הרבה אנשים בעלי מוטיבציה רבה לא מצליחים להגשים את שאיפותיהם למרות שאפתנות יתרה להגיע לאופקים חדשים וניסיונות לא לפספס את ההזדמנויות המופיעות בחייהם. צ'רלס האנל היה עשיר במיוחד בתכונות האלה, זו גם הסיבה שהצליח לרכוש לעצמו מעמד מעורר קנאה בחוגים כלכליים.

פרט לרישומים אלה שנעשו ב-1990, ידוע מעט מאוד על האיש. למרות שהוא כתב עשרות ספרים לא נמצא שום מידע עליו באף אחד מספריו. מכתבים שנכתבו עבורו כתגובות לספר "שיטת המפתח הראשי" שיבחו את הספר אך לא הוזכר בהם שום דבר על המחבר עצמו.

במשך חייו צ'רלס האנל הרוויח ביושר תארים רבים, ביניהם דוקטורט ממכון אלקטרוני לאומי, תואר במטפיזיקה של המכון למטפיזיקה גבוהה ותואר של הקולג' הלאומי "דופלקס" שבהודו.

צ'רלס פ. האנל הלך לעולמו ב-27 בנובמבר 1948, בגיל 83. הוא נקבר בבית קברות בלפונטיין בסנט לואיס.

מה הפך את צ'רלס האנל מאיש עסקים בעל אופקים כה רחבים למחבר ספרים כגון : "שיטת המפתח הראשי", "כימיה מנטאלית", "הפסיכולוגיה חדשה", "ספר עליך" ו"הסודות המופלאים של יוגי" ?

יש אומרים שהוא התעשר מלמכור כמה סודות לאנשים, ואלה שקנו אותם, השתמשו בהם והתעשרו גם הם. יש עדות לכך שהאנל ידע כמה סודות מיסטיים ושהוא כבר היה בעל הון נרחב למדי ב-1909 כאשר סטיבן כתב עליו בספר "היסטוריה של העיר הרביעית". יש להניח כי לצ'רלס האנל היה קשר כלשהו לרוסיקרוציאנוס, כי יש דמיון בין הספרים של שני אלה.

הספרים של צ'רלס האנל

צ'רלס האנל כתב 5 ספרים עיקריים בימי חייו. הוא גם כתב ספרים קטנים אחרים שהיו חומר פרסומי של עבודת חייו. אפשר לשער שהוא כתב גם את הספר "סיבה ותוצאה" אך לא נמצאו העתקים של הספר הזה.

הקורס המלא של המפתח הראשי מורכב מ-7 ספרים, שמתארים את הפילוסופיה של המפתח הראשי. הקורס הזה שינה את החיים של אלפי אנשים ע"י החלפת שיטות מעורפלות בעקרונות מוגדרים וידועים.

"שיטת המפתח הראשי" הינו ספר בעל עוצמה אדירה. הוא פשוט להבנה וליישום. כל אלה שקראו אותו ואת שאר הספרים מהקורס הגיעו להצלחה שאפילו לא חלמו עליה.

"שיטת המפתח הראשי" – נכתב בין השנים 1917 – 1912. בהתחלה הוא פרסם אותו כקורס התכתבות שבועי, התלמידים שלו יכלו להשיג את הספר רק לאחר סיום הקורס. זה ספר שהשפיע רבות על נפוליון הילל, קלאוד בריסטון ורבים אחרים.

"הסוד המופלא של יוגי" – האנל הושפע המרבה דברים, בין היתר מתרגילים של היוגים ההודים. הספר הזה הוא מיוחד במינו כי הוא לא הטיף על דת ולא הביא רעיונות דתיים חדשים לאנשים, אלא לימד אותם טכניקות מדיטציה של הגורוים ההודים. זה הוא ספר באמת מדהים ומומלץ מאוד.

"ספר עליך" – הוא ספר מאוד מעניין. האנל מתעמק בו באסטרולוגיה ובכל הגורמים האחרים שמשפיעים על חיי אדם. החשוב יותר הוא שהספר מלמד טכניקות ודרכים לשלוט בגורמים האלה. זה ספר לימודי עמוק יותר מרוב הספרים שנכתבו בימינו.

"כימיה מנטאלית" – אחד העבודות המוזרות של האנל, אך ספר חשוב ביותר לאלה שרוצים להבין את המחבר ואת אמונותיו. עף על פי שהספר מתוארך כאירועים של אותה תקופה האנל מציין המון עובדות שרלוונטיות גם להיום, כגון מלחמה, עתיד האדם, אלכוהול וטבק והרבה מעבר.

"פסיכולוגיה חדשה" – זה אחד הספרים הטובים ביותר של צ'רלס האנל. בו הוא חוקר כל אספקט של שיפור עצמי והתפתחות אישית. הוא מסביר מדוע תרגולים מסוימים כמו הצבת מטרות והשראה עצמית עובדים ומלמדים טכניקות לשיפור עצמי. זה הוא ספר חובה אחרי "שיטת המפתח הראשי".

צ'רלס האנל כתב גם ספר עבודה של "שיטת המפתח הראשי" שמסייע לתלמידיו לרכוש הבנה רבה יותר איך להשתמש נכון במידע שבספר ע"י תרגילים והמחשות.

האם האנל שיווק את הספרים שלו?

הייתה שמועה צ'רלס האנל פרסם את הספר "שיטת המפתח הראשי" עבור האליטה של החברה בלבד. שמועה נוספת אומרת שהספר הוחרם ע"י הכנסייה, עוד שמועה מציינת כי האנל לעולם לא רצה שהספר יגיע לכל אחד, אלא למובחרים בלבד. אך כל השמועות האלה לא נכונות. הוא שיווק את הספרים שלו באופן פעיל. הוא שיווק ספרים קטנים שהיו פרסום לספר "שיטת המפתח הראשי". נשאלת שאלה האם אדם שרצה לשמור בסוד את קיום הספר היה משקיע משאבים כדי לפרסם אותו? כמובן שלא. המסקנה היא שהאנל שיווק ומכר את הספרים שלו.

השאלה הגדולה: האם ביל גייטס קרא את "שיטת המפתח הראשי"?

בשנת 2001 התחילה להתפשט שמועה באינטרנט שביל גייטס, בזמן שלמד בהארוורד גילה העתק של "שיטת המפתח הראשי", לפי אותה שמועה הוא כל כך הושפע מהספר עד שהחליט לפרוש מהלימודים והקים עסק משלו של מחשבים, מה שהביא אותו בסופו של דבר להיות האיש הכי עשיר בעולם – כמייסד ובעלים של מייקרוסופט. אין כל אפשרות להוכיח את נכונות השמועות האלה, ואף סביר להניח שהשמועה הינה פרי דמיונם של אנשי שיווק.

 

נשלח בהצלחה!

הודעת אזהרה!

הודעת שגיאה!